Fancoiller nasıl çalışır?

Nasıl Çalışır?

Fancoil, bir mahaldeki havayı toplayan ve sirküle eden ve ardından bir soğutma veya ısıtma bobini ile üfleyerek ünitenin içine dolaştıran bir fan olarak işlev görür. Bu işlem, üniteden her zamankinden daha soğuk veya daha sıcak olabilen havanın çıkmasına neden olur. 

Görünüşte karmaşık olan bu prosedüre aldanmayın, Fancoiller, yalnızca bir soğutma veya ısıtma bobini ve bir fandan oluşan basit bir makinedir. Klima santrali  ile karşılaştırıldığında, fancoil ünitesi o kadar karmaşık ve kapsamlı değildir. Kanal sistemi olmadan havayı sirküle etmek için kendi başına durabilen ve çalışabilen benzersiz bir klima sistemidir.

Ek olarak, çoğu fancoil ünitesi, sirküle edilen soğuk veya sıcak su kullanımı yoluyla bir alanın sıcaklığını kontrol ederek çalışır.

Nerelerde Kullanılır?

Fancoil üniteleri, küçük özel alanlara sahip farklı bina ve kuruluşlarda yaygındır. Bu binalardan bazıları genellikle küçük ve orta ölçekli ofisleri ve hatta özel kumarhane odalarını içerir. Bu üniteler genellikle yerel termostatlar veya bazen binanın yönetim sisteminin kendisi tarafından kontrol edilir. Bazı yüksek binalarda, fan coil üniteleri genellikle dikey olarak konumlandırılır ve düzenlenir. Bu düzenleme, ünitelerin farklı katlarda üst üste yerleştirilmesine ve hepsinin aynı boru devresi ile bağlanmasına neden olur.

Bu işletmelerin dışında çok sayıda küçük alana sahip alışveriş merkezleri de soğutma için fancoil ünitelerini tercih etmektedir. FCU’ları satın almak ve kurmak klima santrallerinden çok daha ucuz olduğundan, bu alanlar normalde paranın karşılığını daha iyi almak ve alanlarını tamamlamak için ona yönelir

Çoğu zaman bu su, soğutma kulesi ve kazanlar gibi gerekli donanıma sahip merkezi bir tesisten alınır. Bu ikisi daha sonra ısıdan kurtulur ve sırasıyla sıcak su üretir.